Przejdź do głównej zawartości

czynniki w klimatyzacji

 W Europie do instalacji klimatyzacji największą popularność zdobył czynnik R 410A. Jest to mieszanina alotropowa trzech składników. Oznacza to, że przy stałym ciśnieniu każdy ze składników odparowuje w innej temperaturze. Podobnie ma się rzecz ze skraplaniem. Daje to efekt przesunięcia temperaturowego, które można wykorzystać do zwiększenia skuteczności wymiany ciepła przy projektowaniu przeciwprądowych wymienników ciepła. W praktyce jednak zaobserwowano zmniejszenie współczynnika wymiany ciepła z powodu zwiększenia oporów przenoszenia masy podczas tworzenia się pęcherzyków gazu na ścianie wymiennika. Ponadto, w przypadku rozszczelnienia obiegu chłodniczego, składniki ulatniają się nierównomiernie i nie wiadomo jaka mieszanina pozostała. Nie pozostaje wtedy nic innego jak ściągnąć pozostały czynnik i układ napełnić od nowa, co jest kosztowne ze względu na cenę czynnika i czas pracy. 
   Drugi czynnik dla klimatyzacji to R 134a, czynnik jednorodny czyli azeotropowy. Wolny jest od wad R 407C, a więc wydawałoby się, że jest idealny. Niestety, jego ciśnienia pracy są dużo niższe niż R 22. Obiegi chłodnicze zawierające ten czynnik muszą posiadać dużo większe średnice rur, co praktycznie eliminuje je z zastosowań w instalacjach domowych. Okazał się on natomiast znakomitym zastępstwem dla R 12 w osuszaczach, lodówkach czy w klimatyzacji samochodowej, gdzie zdarzają się bardzo wysokie temperatury skraplania. 
   I wreszcie trzeci czynnik R 410A. Nowy czynnik, który wszedł do użytku niedawno, jest mieszaniną niemal azeotropową dwóch składników o bardzo wysokim współczynniku wymiany ciepła. Oba składniki odparowują w podobnej temperaturze. Ale R 410A pracuje przy dużo wyższych ciśnieniach. Tabela 1 przedstawia niektóre parametry poszczególnych czynników. 
 Realizując swoją strategię innowacyjności, przeprowadziła we współpracy z Politechniką w Bari i Uniwersytetem w Lecce badania teoretyczne i praktyczne obiegów chłodniczych wykorzystujących różne czynniki chłodnicze.
   Porównania dokonano badając obieg chłodniczy o wydajności chłodniczej 12 kW. Sprawność obiegu można obliczyć porównując różnice entalpii, tj. ilość ciepła odebraną z dolnego źródła do energii zużytej przez sprężarkę. W ten sposób otrzymamy tzw. COP sprężarki (Coefficient of Performance)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BL

 Niektóre rejony świata powinny pozostać nietknięte przez ludzką działalność. Ten budynek wpasowuje się jednak idealnie w naturalny krajobraz, jako, że cały porośnięty jest trawą i wyglądem przypomina skałę.

rocznie

coście się czepili 500+, poza małym ułamkiem marnotrawienia tego świadczenia, przeznaczane jest na rozwój dzieci i dla ich dobra. Ile kosztuje ten program naście miliardów? szkoda wam na dzieci? program wcześniejszych emerytur dla mundurowych kosztuje chyba ponad 60 miliardów - tego nikomu nie szkoda?na utrzymanie darmozjadów czterdziestoparoletnich emerytów. A kogo skarbówki się czepiają ? gigantów i drobnych ciułaczy na własnej działalności. Amber-Gold przykładem, komu przez rok pozwolono na coś takiego. dzięki 500+ w niemczech i korei nie mogą się doliczyć budżetu, szukaja powodu tak dużego wpływu do budżetu a oni to jednak potrafią liczyć, okazuje sie że mają tak duże wpływy bo polacy na potęgę kupują od niemców stare samochody a od korańczyków tablety i telefony i to są te kożyści ale dla zagranicy. 500+ poszło w świat Szkoda nam na dzieci bogatych rodziców, szkoda nam dzieci które powinny a nie otrzymują świadczenia. 500+ nie jest sprawiedliwe ale jest nośne medialn...

argumenty

 To właśnie fakt, że "odmrożenie" branży jest warunkowe, zniechęca Multikino do otwarcia swoich placówek już w najbliższy piątek. że kina potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby wejść w normalny rytm funkcjonowania. Kino, w przeciwieństwie do innych branż, nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie" - stwierdził , prezes sieci Helios w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej."To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania rep...