Przejdź do głównej zawartości

czynniki w klimatyzacji

 W Europie do instalacji klimatyzacji największą popularność zdobył czynnik R 410A. Jest to mieszanina alotropowa trzech składników. Oznacza to, że przy stałym ciśnieniu każdy ze składników odparowuje w innej temperaturze. Podobnie ma się rzecz ze skraplaniem. Daje to efekt przesunięcia temperaturowego, które można wykorzystać do zwiększenia skuteczności wymiany ciepła przy projektowaniu przeciwprądowych wymienników ciepła. W praktyce jednak zaobserwowano zmniejszenie współczynnika wymiany ciepła z powodu zwiększenia oporów przenoszenia masy podczas tworzenia się pęcherzyków gazu na ścianie wymiennika. Ponadto, w przypadku rozszczelnienia obiegu chłodniczego, składniki ulatniają się nierównomiernie i nie wiadomo jaka mieszanina pozostała. Nie pozostaje wtedy nic innego jak ściągnąć pozostały czynnik i układ napełnić od nowa, co jest kosztowne ze względu na cenę czynnika i czas pracy. 
   Drugi czynnik dla klimatyzacji to R 134a, czynnik jednorodny czyli azeotropowy. Wolny jest od wad R 407C, a więc wydawałoby się, że jest idealny. Niestety, jego ciśnienia pracy są dużo niższe niż R 22. Obiegi chłodnicze zawierające ten czynnik muszą posiadać dużo większe średnice rur, co praktycznie eliminuje je z zastosowań w instalacjach domowych. Okazał się on natomiast znakomitym zastępstwem dla R 12 w osuszaczach, lodówkach czy w klimatyzacji samochodowej, gdzie zdarzają się bardzo wysokie temperatury skraplania. 
   I wreszcie trzeci czynnik R 410A. Nowy czynnik, który wszedł do użytku niedawno, jest mieszaniną niemal azeotropową dwóch składników o bardzo wysokim współczynniku wymiany ciepła. Oba składniki odparowują w podobnej temperaturze. Ale R 410A pracuje przy dużo wyższych ciśnieniach. Tabela 1 przedstawia niektóre parametry poszczególnych czynników. 
 Realizując swoją strategię innowacyjności, przeprowadziła we współpracy z Politechniką w Bari i Uniwersytetem w Lecce badania teoretyczne i praktyczne obiegów chłodniczych wykorzystujących różne czynniki chłodnicze.
   Porównania dokonano badając obieg chłodniczy o wydajności chłodniczej 12 kW. Sprawność obiegu można obliczyć porównując różnice entalpii, tj. ilość ciepła odebraną z dolnego źródła do energii zużytej przez sprężarkę. W ten sposób otrzymamy tzw. COP sprężarki (Coefficient of Performance)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

instalacja wody lodowej

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że obecny układ klimatyzacji jest mocno niebezpieczny. Woda przy podgrzewaniu rozszerza się. Jeśli nie masz zaworu zwrotnego na zasilaniu zimną wodą (lub antyskażeniowego), wówczas nagrzana woda może "cofać się" do instalacji zimnej wody. Może dojść do tego, że w kranach zamiast zimnej wody będziesz miał gorącą. Zapobiec temu możesz montując zawór zwrotny na zasilaniu zimną wodą lodową. Wówczas jednak rozszerzająca się pod wpływem ciepła woda niebezpiecznie będzie zwiększała ciśnienie w zbiorniku klimatyzacji. Można to obejść instalując przeponowe naczynie wzbiorcze o odpowiednio dobranej objętości. Jednak nie będzie to nadal zgodne z przepisami i odporne na zagotowanie wody w układzie (w szczególności w przypadku awarii pompy lub/i zakamienienia układu). Bo w spirali woda zagrzewa się najszybciej ( gotuje się) u dołu spirali , a sama spirala stawia największy opór ciepłej wodzie, która zamiast w górę spirali, wybiera łatwiejszą drog

ciepło

Ciepło wbrew pozorom nie jest pobierane z pomieszczenia, cały proces wygląda mniej więcej tak: (czasy przybliżone, nie mierzyłem) - 0.5 min, stop wentylatora jednostki wewnętrznej, temperatura skraplacza zaczyna wzrastać w celu zgromadzenia porcji dodatkowej energii - 1min, zatrzymanie sprężarki, odwrócenie obiegu i dodatkowo zatrzymanie wentylatora jednostki zewnętrznej aby nie tracić energii. Czynnik zaczyna szybko parować w jednostce wewnętrznej i jednocześnie skrapla się w jednostce zewnętrznej, to jest pierwsza faza odszraniania bez sprężarki (aby po starcie nie zassać do niej skroplonego wentylacje  wcześniej czynnika z jednoski wew. która teraz jest parownikiem) - 4 min, start sprężarki, druga faza odszraniania, w tym czasie wentylatory nie pracują (wewnętrzny aby nie chłodzić pomieszczenia, zewnętrzny aby nie marnować ciepła). W tym czasie temperatura jednostki wewnętrznej która robi za parownik spada w okolice zera) - 0.5min, włączenie wentylatora jednostki zewnętrzej ab

argumenty

 To właśnie fakt, że "odmrożenie" branży jest warunkowe, zniechęca Multikino do otwarcia swoich placówek już w najbliższy piątek. że kina potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby wejść w normalny rytm funkcjonowania. Kino, w przeciwieństwie do innych branż, nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie" - stwierdził , prezes sieci Helios w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej."To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania rep