Przejdź do głównej zawartości

instalacja wody lodowej


Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że obecny układ klimatyzacji jest mocno niebezpieczny. Woda przy podgrzewaniu rozszerza się. Jeśli nie masz zaworu zwrotnego na zasilaniu zimną wodą (lub antyskażeniowego), wówczas nagrzana woda może "cofać się" do instalacji zimnej wody. Może dojść do tego, że w kranach zamiast zimnej wody będziesz miał gorącą.
Zapobiec temu możesz montując zawór zwrotny na zasilaniu zimną wodą lodową. Wówczas jednak rozszerzająca się pod wpływem ciepła woda niebezpiecznie będzie zwiększała ciśnienie w zbiorniku klimatyzacji. Można to obejść instalując przeponowe naczynie wzbiorcze o odpowiednio dobranej objętości. Jednak nie będzie to nadal zgodne z przepisami i odporne na zagotowanie wody w układzie (w szczególności w przypadku awarii pompy lub/i zakamienienia układu).

Bo w spirali woda zagrzewa się najszybciej ( gotuje się) u dołu spirali , a sama spirala stawia największy opór ciepłej wodzie, która zamiast w górę spirali, wybiera łatwiejszą drogę, tzn.: "zimną" rurką do zbiornika. Gdyby najwyższa temperatura w rurze dymowej była u góry spirali, to zjawisko odwracania kierunku przepływu by nie występowało. Sytuacja ciągle się pogarsza, bo w spirali wytwarza się kamień i rurka się coraz bardziej zatyka. Istotne wpływ odgrywają tu wymiary samej spirali: średnica rurki, średnica spirali i ilość zwojów w klimatyzacji. Czy może je kolega podać?
Wstawianie zaworu zwrotnego nic tu nie da, a wręcz przeciwnie, pogorszy sytuację. Bo co się stanie, jak spirala zatka się całkowicie? Będzie BUM! Przepłukałem bojler i odkamieniłem rurki. Poprawiło to sprawę przepływu. Wymieniłem pompkę na Wilo, tamta padła. Dodatkowo wstawiłem zawór zwrotny. I wszystko wróciło do normy. Niestety, 2 tygodnie temu baniak zaczął przeciekać. Widocznie nie spodobało mu sie płukanie. Teraz zastanawiam się nad wymianą tego baniaka na taki z wężownicą. Mam jednak problem z określeniem czy da się po prostu wymienić ten zasobnik, do którego był podłączony mój kminkowy zasobnik ciepła "na ostro" na zasobnik z wężownicą. Do tej pory woda z wymiennika "mieszała" się bezpośrednio z całą wodą w bojlerze o pojemności 200 litrów. W przypadku zastosowania zasobnika z wężownicą powstanie układ zamknięty o pojemności ok. 15 litrów. Nie wiem na ile sprawnie wężownica oddaje temperaturę do wody w zasobniku (i się schładza), czy nie będzie następowało zagotowanie wody w układzie pierwotnym. Ewentualnie można dodać jeszcze grzejnik podłączony równolegle w ukł. pierwotnym do którego będzie kierowana woda w momencie przekroczenia temperatury, załóżmy 80 stopni. Jeden z kolegów zaproponował dodatkowy zbiornik jako akumulator ciepłą. Nie mam na niego jednak miejsca.
Jeśli ktoś ma wiedzę na temat możliwości wymiany obecnego hydroforu na zasobnik z wężownicą to będę wdzięczny za podpowiedzi.
Wg mnie należy spiralę wymienić na nową, może trochę inną, grubszą, a może taka właśnie jest naljepsza .
Ale czujnik temperatury koniecznie założyć na (lub lepiej w) samej spirali, aby wcześniej załączała się pompa, a być może też woda się nie gotowała, bo im wyższa temperatura wody, tym więcej kamienia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie wężownicy do zbiornika hydroforowego klimatyzacji oraz montaż otwartego naczynia wzbiorczego. Wówczas system będzie bezpieczny i kamień nie będzie problemem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ciepło

Ciepło wbrew pozorom nie jest pobierane z pomieszczenia, cały proces wygląda mniej więcej tak: (czasy przybliżone, nie mierzyłem) - 0.5 min, stop wentylatora jednostki wewnętrznej, temperatura skraplacza zaczyna wzrastać w celu zgromadzenia porcji dodatkowej energii - 1min, zatrzymanie sprężarki, odwrócenie obiegu i dodatkowo zatrzymanie wentylatora jednostki zewnętrznej aby nie tracić energii. Czynnik zaczyna szybko parować w jednostce wewnętrznej i jednocześnie skrapla się w jednostce zewnętrznej, to jest pierwsza faza odszraniania bez sprężarki (aby po starcie nie zassać do niej skroplonego wentylacje  wcześniej czynnika z jednoski wew. która teraz jest parownikiem) - 4 min, start sprężarki, druga faza odszraniania, w tym czasie wentylatory nie pracują (wewnętrzny aby nie chłodzić pomieszczenia, zewnętrzny aby nie marnować ciepła). W tym czasie temperatura jednostki wewnętrznej która robi za parownik spada w okolice zera) - 0.5min, włączenie wentylatora jednostki zewnętrzej ab

argumenty

 To właśnie fakt, że "odmrożenie" branży jest warunkowe, zniechęca Multikino do otwarcia swoich placówek już w najbliższy piątek. że kina potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby wejść w normalny rytm funkcjonowania. Kino, w przeciwieństwie do innych branż, nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie" - stwierdził , prezes sieci Helios w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej."To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania rep