Przejdź do głównej zawartości

wentylacja a rekuperator

 Rekuperatory to marketing na maxa, koszt tego urządzenia nie zwraca się nigdy! Rekuperacja w budownictwie jednorodzinnym to nieporozumienie. Nochyba ze mamy do czynienia z mrozami -20 całą zime i co roku. Te z nagrzewnicami wodnymi w paru przypadkach zamarzły , bo klienci wyłączyli centrale z prądu podczas mrozów zamiast wyłączyc centrale sterownikiem, która by nie pracowała,ale systemy kontrolne by pracowały(co w efekcie wyłączenia z prądu zamknęło zawór do c.o. nagrzewnicy).
Efektem tych mrozów jest ,że będziemy montowali dodatkowe klapy zamykające świeże powietrze po wyłączeniu centrali z prądu. Troche doświadczenia się przydało, bo jak widać użytkownicy czasami popełniaja pomyłki eksploatacyjne.   Jeśli liczymy pieniążni to może się nie zwrócić, jeśli weźmiemy zdrowie jako jako wyznacznik kosztu - nikt nie będzie oszczędzał. Przykład: zmknij się w szczelnym pomieszczeniu 8 godzin na dobę przez powiedzmy 3 miesiące i zobaczymy jak będzie wyglądał stan Twojego zdrowia, kondycji budynku, zawartości wilgoci i substancji szkodliwych. Albo zamontuj sobie zwykła wentylację nawiewną-wywiewną bez odzysku ciepła i zobaczymy jak często będziej ją włączał gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej powiedzmy 0 st.C, gdy opłaty za energię będą rosły. I tak po dwóch-trzech latach zaczniesz poważnie myśleć o (jak to określiłeś) "nieporozumieniu".
Do Wallego - może lepiej pomyśleć nad zabezpieczeniem nagrzewnicy i nad tym aby nie można było jej wyłączyć. Bo jeśli centrala będzie stała w nieogrzewanym pomieszczeniu i temperatury będą ujemne to i tak może zamarznąć jeśli nie będzie ciepłej wody w nagrzewnicy.  a tylko twierdzę ze sam rekuperator jest bez sensu w domku jednorodzinnym, cała instalacja nawiewna z GWC samoczynnie ogrzewa powietrze i czyści(żwirowe) w dodatku latem chłodzi. Uważam ze zamiast inwestowac w rekuperator lepiej zrobic drugi GWC rurowy.  Zażarci fanatycy GWC uważają ,że nic sie ze zdrowiem nie dzieje .Ale tak nei jest.
Ja, jak i TB , uważamy ten wynalazek GWC za niebezpieczny, ponieważ nie ma ustalownego przepisu jak je budować (pomimo innych zdrowotnych obiekcji, gzryby, plesnie, etc).
Ponieważ każdy z fanatyków GWC buduje je na swój sposób - należy się spodziewać błędów konstrukcyjnych i w efekcie na utratę zdrowia (podobna systuacja z ogrzewaniem kominkowym).
Dlatego historyjki o GWC można na razie lekceważyć, do czasu kiedy ktoś z góry poda nam normę lub rozporządzenie wentylacja WarszawaJeśli chodzi o nagrzewnice wodną w centralach VX - zastosujemy nowatorskie rozwiązania jej dodatkowego .
zabezpieczenia.
Jednym z nich jest ,że zawór kontrolny sterujący nagzrewnicą będzie zawsze otwarty jak jest bez napięcia - co pozwoli na stały przepływ czynnika c.o. nawet wtedy kiedy centrala jest wyłączona przez omyłkę.
Drugim będzie dodatkowy czujnik tem, zewnętrznej i w przypadku obniżenie temp zewnętrznej do zadanego poziomu (np. -18 deg C), centrala będzie automatycznie zmniejszała obroty.
Trzecim, że w przypadku wyłączenia centrali z prądu, zamknie się przepustnica doprowadzająca świeże powietrze.
Myśłę ,że na nowy sezon zimowy te opcje już będa możliwe. Jednym z nich jest ,że zawór kontrolny sterujący nagzrewnicą będzie zawsze otwarty jak jest bez napięcia - co pozwoli na stały przepływ czynnika c.o. nawet wtedy kiedy centrala jest wyłączona przez omyłkę.
Drugim będzie dodatkowy czujnik tem, zewnętrznej i w przypadku obniżenie temp zewnętrznej do zadanego poziomu (np. -18 deg C), centrala będzie automatycznie zmniejszała obroty.
Trzecim, że w przypadku wyłączenia centrali z prądu, zamknie się przepustnica doprowadzająca świeże powietrze.
Myślę ,że na nowy sezon zimowy te opcje już będą mozliwe.

Gratuluję nowatorswa. Siłowniki ze sprężyną powrotną do zaworów i prezpustnic stosowane są ...sam nie wiem - chyba od 30 - 40 lat. Oniżanie biegu wentylatora przy silnych mrozach też jest znane. Sugeruję inną drogę. Przy niskich temperaturach lepiej przed startem centrali wygrzać nagrzewnicę i włączyć najpierw wentylator wywiewny dla rozgrzania wymiennika. Ale zrobisz jak zechcesz. Pewnie jak zwykle nowatorsko...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

instalacja wody lodowej

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że obecny układ klimatyzacji jest mocno niebezpieczny. Woda przy podgrzewaniu rozszerza się. Jeśli nie masz zaworu zwrotnego na zasilaniu zimną wodą (lub antyskażeniowego), wówczas nagrzana woda może "cofać się" do instalacji zimnej wody. Może dojść do tego, że w kranach zamiast zimnej wody będziesz miał gorącą. Zapobiec temu możesz montując zawór zwrotny na zasilaniu zimną wodą lodową. Wówczas jednak rozszerzająca się pod wpływem ciepła woda niebezpiecznie będzie zwiększała ciśnienie w zbiorniku klimatyzacji. Można to obejść instalując przeponowe naczynie wzbiorcze o odpowiednio dobranej objętości. Jednak nie będzie to nadal zgodne z przepisami i odporne na zagotowanie wody w układzie (w szczególności w przypadku awarii pompy lub/i zakamienienia układu). Bo w spirali woda zagrzewa się najszybciej ( gotuje się) u dołu spirali , a sama spirala stawia największy opór ciepłej wodzie, która zamiast w górę spirali, wybiera łatwiejszą drog

ciepło

Ciepło wbrew pozorom nie jest pobierane z pomieszczenia, cały proces wygląda mniej więcej tak: (czasy przybliżone, nie mierzyłem) - 0.5 min, stop wentylatora jednostki wewnętrznej, temperatura skraplacza zaczyna wzrastać w celu zgromadzenia porcji dodatkowej energii - 1min, zatrzymanie sprężarki, odwrócenie obiegu i dodatkowo zatrzymanie wentylatora jednostki zewnętrznej aby nie tracić energii. Czynnik zaczyna szybko parować w jednostce wewnętrznej i jednocześnie skrapla się w jednostce zewnętrznej, to jest pierwsza faza odszraniania bez sprężarki (aby po starcie nie zassać do niej skroplonego wentylacje  wcześniej czynnika z jednoski wew. która teraz jest parownikiem) - 4 min, start sprężarki, druga faza odszraniania, w tym czasie wentylatory nie pracują (wewnętrzny aby nie chłodzić pomieszczenia, zewnętrzny aby nie marnować ciepła). W tym czasie temperatura jednostki wewnętrznej która robi za parownik spada w okolice zera) - 0.5min, włączenie wentylatora jednostki zewnętrzej ab

argumenty

 To właśnie fakt, że "odmrożenie" branży jest warunkowe, zniechęca Multikino do otwarcia swoich placówek już w najbliższy piątek. że kina potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby wejść w normalny rytm funkcjonowania. Kino, w przeciwieństwie do innych branż, nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie" - stwierdził , prezes sieci Helios w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej."To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania rep