Przejdź do głównej zawartości

sprawność układu

Sprawność układu spada wraz z obniżającą się temp. otoczenia, w którym pompa się znajduje. Wtedy gdy tego ciepła do centralnego ogrzewania najbardziej potrzebujemy, to temp. jest zbyt niska by pompa zyskała wysoką sprawność COP (pracuje zbyt długo a tym samym zużywa więcej energii niż pracuje w lecie). Pompa zainstalowana została w 2010 roku zimą w piwnicy domu. Ponieważ był problem z doprowadzeniem przewodów powietrznych (co nastąpiło jesienią 2011) odpalenie przypadło na okres bieżący.
Pompa podłączona jest przez instalatora i działa wraz z zasobnikiem . Podłączona jest tak jak na schemacie załączonym do instrukcji.
Po uruchomieniu występuje problem: wiatrak i kompresor działają ale nie ma efektu w postaci ogrzanej wody przepływającej przez wejście cyrkulacji. Po chwili czujnik bezpieczeństwa wyłącza kompresor (ciśnienie na manometrze rośnie do czerwonego pola) i pojawia się kod EE1 na wyświetlaczu sterownika pompy, nie lecą też skropliny. Woda z pompy do zasobnika przepływa dopiero kiedy odkręcę kurek z ciepłą wodą. Sprawdziłem wszystkie kierunki zaworów zwrotnych i są ok.
Pompa ciepła nie jest dla wszystkich. Przy instalacji grzejnikowej jest nieopłacalna. Przy podłogówce + bufor trzeba zastosować minimum 10 kW pompę. Mniejsze są niewydolne.
Kolejność zaworów na zasilaniu jest następująca: zawór zwrotny , zawór bezpieczeństwa (strzałka w kierunku do zasobnika), naczynie przeponowe, trójnik z którego jeden króciec wchodzi do zasilania zimnej wody użytkowej zasobnika drugi zaś biegnie do pompy ciepła na zasilanie obiegu zimnej wody. Tuż przed pompą wstawiony jest dodatkowy zawór zwrotny (w kierunku pompy), kulowy itd.
Zastanawiam się czy dobrze rozumiem schemat. Aby pompa mogła nagrzewać wodę użytkową to za pomocą wbudowanej pompy cyrkulacyjnej powinna pobrać zimną wodę z dolnego wejścia do zasobnika i podgrzaną wodę przesłać do zasobnika za pomocą wejścia cyrkulacji. Czyli jak na moje laickie oko to pompa powinna działać w jakimś zamkniętym obiegu a wygląda to tak jakby miała cały czas podpięte zasilanie bezpośrednio z sieci i jak zaczyna działać to mówiąc kolokwialnie na ciepłą wodę w zasobniku nie ma miejsca. Dopiero jak odkręcę kurek z ciepłą wodą to podgrzana woda z pompy trafia do zasobnika.
Pompa Hewalex PCWU 3,8 sprawdza się tylko z CWU i działa dobrze - mamy komfort użytkowania (nie trzeba odpalać weglaka by mieć ciepłą wodę) i jest oszczędna - jednorazowy podgrzew 200-300 litrów wody kosztuje 1-1,3 zł. I o to chodzi - tanio, skutecznie, w miarę ekologicznie hydraulik Radzymin.
W innych sytuacjach, kombinowanie pompy powietrznej z centralnym ogrzewaniem mija się z celem bo to jest tak jakbyśmy, farelką próbowali ogrzać garaż...przez miesiąc. Teoretycznie można ale otrzeźwienie przychodzi po dwóch pierwszych rachunkach za prąd...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

instalacja wody lodowej

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że obecny układ klimatyzacji jest mocno niebezpieczny. Woda przy podgrzewaniu rozszerza się. Jeśli nie masz zaworu zwrotnego na zasilaniu zimną wodą (lub antyskażeniowego), wówczas nagrzana woda może "cofać się" do instalacji zimnej wody. Może dojść do tego, że w kranach zamiast zimnej wody będziesz miał gorącą. Zapobiec temu możesz montując zawór zwrotny na zasilaniu zimną wodą lodową. Wówczas jednak rozszerzająca się pod wpływem ciepła woda niebezpiecznie będzie zwiększała ciśnienie w zbiorniku klimatyzacji. Można to obejść instalując przeponowe naczynie wzbiorcze o odpowiednio dobranej objętości. Jednak nie będzie to nadal zgodne z przepisami i odporne na zagotowanie wody w układzie (w szczególności w przypadku awarii pompy lub/i zakamienienia układu). Bo w spirali woda zagrzewa się najszybciej ( gotuje się) u dołu spirali , a sama spirala stawia największy opór ciepłej wodzie, która zamiast w górę spirali, wybiera łatwiejszą drog

ciepło

Ciepło wbrew pozorom nie jest pobierane z pomieszczenia, cały proces wygląda mniej więcej tak: (czasy przybliżone, nie mierzyłem) - 0.5 min, stop wentylatora jednostki wewnętrznej, temperatura skraplacza zaczyna wzrastać w celu zgromadzenia porcji dodatkowej energii - 1min, zatrzymanie sprężarki, odwrócenie obiegu i dodatkowo zatrzymanie wentylatora jednostki zewnętrznej aby nie tracić energii. Czynnik zaczyna szybko parować w jednostce wewnętrznej i jednocześnie skrapla się w jednostce zewnętrznej, to jest pierwsza faza odszraniania bez sprężarki (aby po starcie nie zassać do niej skroplonego wentylacje  wcześniej czynnika z jednoski wew. która teraz jest parownikiem) - 4 min, start sprężarki, druga faza odszraniania, w tym czasie wentylatory nie pracują (wewnętrzny aby nie chłodzić pomieszczenia, zewnętrzny aby nie marnować ciepła). W tym czasie temperatura jednostki wewnętrznej która robi za parownik spada w okolice zera) - 0.5min, włączenie wentylatora jednostki zewnętrzej ab

argumenty

 To właśnie fakt, że "odmrożenie" branży jest warunkowe, zniechęca Multikino do otwarcia swoich placówek już w najbliższy piątek. że kina potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby wejść w normalny rytm funkcjonowania. Kino, w przeciwieństwie do innych branż, nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie" - stwierdził , prezes sieci Helios w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej."To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania rep